Ozonowanie mieszkania – na czym polega i czy jest bezpieczne?

Ozonowanie to szybki i skuteczny sposób, który może pomóc w sprzątaniu mieszkania. Można do tego wynająć grupę specjalistów lub zająć się tym samemu po uprzednim zbadaniu tematu i stosowaniu się do instrukcji. Tritlen, czyli ozon to alotropowa odmiana tlenu. Jest to nietrwały gaz, który w temperaturze pokojowej zmienia się w zwykły tlen. Jest on całkowicie bezpieczny, gdy zastosujecie się do zasad, które trzeba przy tym przestrzegać podpowiada Krzysztof Czechowski – właściciel marki MultiPranie!

Na czym polega ozonowanie?

Do domu lub pomieszczenia, które chcecie poddać ozonowaniu, dostarcza się ozon w postaci gazu i odpowiednim stężeniu, który miesza się z powietrzem. Robi się to za pomocą ozonatorów, czyli generatorów ozonu. Pracują one zwykle parę godzin. Po zakończeniu pracy ozon powoli samoistnie zamienia się w tlen. Następnie mieszkanie jest dokładnie wietrzone i sprawdzany dla bezpieczeństwa jest poziom ozonu. Jednak zanim przystąpi się do ozonowania, należy odpowiednio się do tego przygotować. Przed rozpoczęciem tej czynności powinno się:

  • wynieść rośliny i zwierzęta
  • posprzątać dokładnie pomieszczenia
  • odsunąć meble od ścian i otworzyć je
  • upewnić się, że wszystkie okna są zamknięte
  • uszczelnić ściany i otwory

Po co ozonować mieszkanie?

W mieszkaniach lubią rozwijać się różne grzyby, bakterie, roztocza, a nawet wirusy. Mogą być w miejscach, o których nawet nie pomyślelibyście. Namnażając się, szkodzą waszemu zdrowiu. Co więcej, dywany, zasłony lubią pochłaniać nieprzyjemne zapachy pochodzące od zwierząt, z kuchni, czy nawet dym papierosowy, Celem ozonowania jest pozbycie się ich. Jednak ozonowanie nie usunie źródła zapachu. Muście zrobić to sami, bo inaczej cały zapach wkrótce wróci. Jest to bardzo skuteczna i szybka forma dezynfekcji. Pomocne jest to zwłaszcza dla alergików, którzy od razu powinni odczuć ulgę po tym zabiegu.

Efekty ozonowania mieszkania

Mieszkanie po tym zabiegu staje się czyste, wolne od nieproszonych drobnoustrojów. Na dodatek jakość powietrza polepsza się, a przykre zapachy znikają. A to wszystko może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie oraz zdrowie. Ozonowanie to świetne dopełnienie, jeśli ktoś lubi używać odświeżaczy powietrza. Razem stanowią niezawodny duet. Regularne ozonowanie daje wam komfort życia oraz pozwala na bieżąco pozbywać się wszelkich zarazków. Warto jednak pamiętać, że ozon działa skutecznie, ale doraźnie. Nie zapobiega przed ponownym namnażaniu się bakterii, czy grzybów – wyjaśnia Krzysztof Cechowski, oferujący usługę ozonowania w Łodzi.

Kiedy jest wskazane stosowanie ozonowania mieszkania?

W pewnych przypadkach ozonowanie jest wręcz wskazane, by móc dalej bezpiecznie użytkować w pomieszczeniach, czy mieszkaniach.

Kiedy w powietrzu unosi się dużo wilgoci (np. przez wcześniejsze zalanie), na ścianach, sufitach i rogach zaczynają rozwijać się pleśnie, grzyby i bakterie. Po uprzednim osuszeniu mokrych powierzchni można przystąpić do ozonowania, które pomoże wszystko wyeliminować.

Również w przypadku mieszkań po pożarach używa się tej metody. Pomaga nie tylko w usunięciu zapachu spalenizny, ale również przy pozbyciu się wszelkich roztoczy i drobnoustrojów. Zalecane jest powtórzyć ozonowanie parę razy, by skutecznie usunąć zapach spalenizny.

Jak często można ozonować mieszkanie?

Jest to zależne od sytuacji i indywidualnych potrzeb. W wypadku remontu wystarczy jeden raz, by pozbyć się zapachu farb z pomieszczeń. Jeśli kupiliście mieszkanie po kimś i czuć w nim mocno zapach papierosów, dwa zabiegi powinny pomóc. Jednak by móc cieszyć się powietrzem dobrej jakości i nie bać się o rozwój bakterii w waszym mieszkaniu ozonowanie można powtarzać raz na tydzień. Zwłaszcza kiedy mieszkacie ze zwierzętami, które często mogą być powodem różnych nieprzyjemnych zapachów lub przynosić z dworu bakterie i wirusy.

Pamiętajcie jednak, że gdy decydujecie się na samodzielne ozonowanie, należy się odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ w wysokich stężeniach ozon jest trujący. Dlatego podczas tego zabiegu nikogo nie powinno być w mieszkaniu, czy pomieszczeniu. Jeśli nie czujecie się w tym pewnie i boicie się, że zrobicie coś źle, zawsze możecie zatrudnić od tego specjalistów.

Author: dlaurbanisty.pl