Płytki granitowe – styl i elegancja

Nawierzchnie i chodniki w najczęściej użytkowanych przestrzeniach powinny być stworzone z trwałego i odpornego na uszkodzenia mechaniczne materiału budowlanego. Doskonale do tego nadadzą się płytki granitowe, które oprócz niezwykłej wytrzymałości i trwałości są łatwe w konserwacji. Dzięki eleganckiemu wyglądowi i dostępności w wielu wzorach i kolorach idealnie wpiszą się w każdy rodzaj aranżacji. Ponadczasowe płytki granitowe będą doskonałym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających klientów.

Płytki granitowe

Granit jest jedną z najodporniejszych i najtrwalszych naturalnych skał w środowisku naturalnym. Dzięki temu wytworzone z niego płytki są bardzo wytrzymałe, trwałe i nie ulegają łatwo uszkodzeniom mechanicznym. Płytki granitowe są zatem praktycznie niezniszczalne. Mogą być stosowane w różnych lokalizacjach zarówno w miejscach publicznych, jak i na posesjach prywatnych. Nie bez powodu na rynku dostępna jest szeroka paleta barw produkowanych z granitu płytek. Ta naturalna skała charakteryzuje się bowiem dużym zróżnicowaniem kolorystycznym. Można zatem nabyć płytki białe, czerwone, czarne oraz brązowe, czy w odcieniu żółci i szarości. Dzięki temu płytki granitowe mogą wpasować się w aranżacje niemal każdej przestrzeni.

Płomieniowane płytki granitowe

Ważny jest także sposób wykończenia naturalnego granitu. Od tego zależy faktura i właściwości płytek. W tym celu wykorzystywane jest płomieniowanie. Polega ono na naprzemiennym poddawaniu kamienia wysokiej temperaturze i schładzaniu go wodą. Tak przygotowane płytki granitowe są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zyskują również ciekawą i niepowtarzalną, szorstką fakturę, która wykazuje właściwości antypoślizgowe. Dlatego też płytki granitowe często stosowane są na powierzchniach zewnętrznych (schodach, wjazdach, tarasach). Należy pamiętać, że proces płomieniowania zostawia otwarte pory w kamieniu. Warto zatem odpowiednio zaimpregnować płytki, aby zapobiec przedwczesnemu zużyciu.

Płytki granitowe zewnętrzne

Płytki granitowe to materiał budowlany często wykorzystywany w zewnętrznych wykończeniach domów. Są one bowiem odporne na wilgoć, niską temperaturę, mróz oraz ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Mogą być idealną dekoracją schodów, tarasów lub podjazdów. Dzięki płomieniowaniu płytki granitowe znajdujące się na zewnątrz budynków zapewniają bezpieczeństwo użytkowników. Dzieje się tak, ponieważ wykazują one antypoślizgowe właściwości pomimo oblodzenia czy obfitych deszczów.

Płytki granitowe

Polerowane płytki granitowe

Kolejnym znanym i częstym sposobem wykończenia płytek z granitu jest ich polerowanie. Polega ono na wyrównywaniu powierzchni kamienia i jego szlifowaniu. Dzięki temu zabiegowi płytki nabierają niezwykle charakterystycznego i stylowego charakteru. Są błyszczące, gładkie i nasycone kolorami. Z tego powodu wykorzystywane są głównie w aranżacji wnętrz. Świetnie sprawdzają się w kuchniach, salonach, czy przedpokojach, gdzie rozświetlą i optycznie powiększą pomieszczenia. Polerowanymi płytkami granitowymi mogą być też wykładane posadzki w biurach, sklepach czy restauracjach. Są one łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na pękanie, wilgoć i ścieranie. Dlatego też będą długo służyć nawet w najbardziej uczęszczanych lokalach i miejscach.

Cena płytek granitowych

Płytki granitowe są materiałem budowlanym, który można kupić w cenach od osiemdziesięciu do trzystu PLN za 1 m2. Są droższe od popularnych gresów, jednak stanowią inwestycję na lata. Są twardsze, bardziej wytrzymałe i spełniają swoją funkcję znacznie lepiej i dłużej niż płytki ceramiczne. Dzięki prawidłowej impregnacji i czyszczeniu odpowiednimi środkami mogą przetrwać bardzo długo. Choć ich cena jest wyższa, warto dokonać tej inwestycji na lata i cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas.

Granit jest naturalnym, twardym i wytrzymałym surowcem. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Tymi cechami charakteryzują się również wyprodukowane z niego płytki. Odpowiednia impregnacja i czyszczenie pozwolą im pięknie zdobić wybrane przestrzenie przez długi czas. Pełną ofertę na płytki granitowe znajdziecie Państwo w sklepie https://www.graniteks.pl/c/plytki/plytki-kamienne/plytki-granitowe/

 

Author: dlaurbanisty.pl