Pompa ciepła do c.w.u. sposobem na tanie ogrzewanie wody

Powietrzne pompy ciepła stają się coraz powszechniejszym sposobem na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Powód? Takie rozwiązanie pozwala na znaczne oszczędności, a przy okazji nie sprawia większych problemów w czasie montażu – nawet w już wykończonych obiektach mieszkalnych. Sam myślisz o założeniu podobnego systemu? Z niniejszego tekstu poznasz ogólną charakterystykę pomp ciepła oraz najważniejsze zalety ich użytkowania.

Czym są pompy ciepła do c.w.u.?

W największym uproszczeniu, pompy ciepła wykorzystywane do przygotowania c.w.u. to specyficzne urządzenia, które odbierają energię cieplną z powietrza – zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego, czyli znajdującego się w samym obiekcie (istnieją również instalacje, które czerpią ciepło z obu źródeł). Pompa przekazuje następnie pobrane ciepło wodzie, która jest zgromadzona w specjalnym zasobniku. Wersje powietrzne przeznaczone jedynie na taki użytek mają najczęściej moc od 1 do 2 kW i są wyposażone w zintegrowany zbiornik – średnia pojemność to 200-300 litrów (przyjmuje się, że na każdego domownika powinno przypadać przynajmniej 50 l).

Pompy ciepła do c.w.u. to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w nowo budowanych obiektach mieszkalnych, jak i już wykończonych budynkach, w których przydałoby się zmodernizować lub wymienić dotychczasową instalację ciepłej wody. W zależności od wybranego modelu, urządzenie może stanowić uzupełnienie innego układu, a nawet całkowicie samodzielny system. Wybrane pompy ciepła pozwalają bowiem na uzyskanie energii cieplnej nawet wówczas, gdy temperatura powietrza osiąga -8°C.

Pompa ciepła – z zasobnikiem czy bez?

Powietrzne pompy ciepła ze zintegrowanym zasobnikiem wody (o pojemności od 150-200 l) są najczęściej wybieranym wariantem przez prywatnych inwestorów. Zakup takiego typu urządzenia będzie dla Ciebie po prostu wygodniejszy, jeżeli i tak musisz nabyć zbiornik, a ilość dostępnej przestrzeni jest wystarczająca, aby ustawić cały sprzęt. Montaż pompy ciepła do c.w.u. nie jest też szczególnie wymagający, z kolei do samego zbiornika możesz bez problemu podłączyć dodatkowe urządzenie grzewcze, np. kocioł czy grzałkę elektryczną.

Jeżeli w Twoim domu znajduje się zasobnik ciepłej wody użytkowej lub nie masz miejsca na ulokowanie dość sporego urządzenia, to najrozsądniejszym wyjściem będzie nabycie pompy ciepła w wersji bez zbiornika. W zależności od swoich potrzeb możesz nabyć zasobnik stojący lub wiszący. W takim scenariuszu pompa nie musi znajdować się nawet w tym samym pomieszczeniu – bez problemu zamontujesz jednostkę w dowolnym miejscu, np. na poddaszu, w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym.

Jakie są zalety pomp ciepła do c.w.u.?

Jedną z największych zalet powietrznych pomp ciepła do c.w.u. jest łatwość ich montażu, nawet w już wykończonym domu. Wystarczy podłączyć do jednostki rury z ciepłą i zimną wodą oraz wyprowadzić dwa przewody, które będą pobierały powietrze (dotyczy to oczywiście tych urządzeń, które wykorzystują powietrze zewnętrzne). Na końcu pozostaje już tylko podłączyć urządzenie do prądu, a cały układ będzie gotowy do pracy.

Ogromną korzyścią korzystania z pomp ciepła jest niski koszt przygotowania c.w.u. w przypadku ciepłych sezonów 1 kWh ciepła może kosztować zaledwie 0,20 zł. Dla porównania, podgrzewanie wody z pomocą gazu płynnego kosztuje około dwa razy więcej, z kolei używanie grzałki elektrycznej naraża użytkowników na nawet 4-krotnie większe rachunki. Sama pompa również nie należy do drogich urządzeń. Klasyczny model bez zasobnika kosztuje około 4000 zł, a wersja z 200-litrowym zbiornikiem oscyluje w granicach 6000-8000 zł – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem oraz serwisem pomp ciepła.

Czy pompa ciepła jest lepsza od kolektorów słonecznych?

Alternatywnym rozwiązaniem dla pomp ciepła są kolektory słoneczne, czyli specjalne panele, które zamieniają energię słoneczną w energię cieplną. W okresie wiosenno-letnim taki system jest w stanie pokryć nawet całkowite zapotrzebowanie na c.w.u., jednak przez pozostałą część roku układ przyda się wyłącznie do wstępnego podgrzewania wody (tj. do okolic 20°C) – do uzyskania użytecznej temperatury konieczne jest więc skorzystanie z np. kotła czy grzałki.

Warto też zaznaczyć, że w celu instalacji kolektorów powinieneś dysponować odpowiednim miejscem na dachu – chodzi tutaj nie tylko o określoną przestrzeń, ale także ukierunkowanie spadów na południe (ewentualnie na zachód lub wschód). Budynek nie może być też oczywiście zacieniony przez inne obiekty, ponieważ to właśnie docierające do paneli promienie słoneczne umożliwiają wytworzenie ciepła. W przypadku pomp nie musisz martwić się usytuowaniem swojego domu, ani silniejszym zachmurzeniem.

Author: dlaurbanisty.pl