Programy wspierające zarządzanie gospodarką odpadami. Jakie funkcje oferują?

Dedykowane programy umożliwiające zarządzanie gospodarką odpadami to duża oszczędność czasu i większe zysk dla przedsiębiorstwa.

Przez dług czas przedsiębiorstwa, których domeną jest zarządzanie gospodarką odpadami, nie miały do dyspozycji dedykowanego oprogramowania. Teraz jest ono dostępne i skutecznie wspiera prowadzenie codziennych czynności związanych z odbiorem i utylizacją odpadów zgodnie z przepisami prawa.

Wybór dedykowanego oprogramowania może zapewnić szereg korzyści już od pierwszego dnia jego wdrożenia. Czym dokładnie cechują się systemy wspomagające zarządzanie gospodarką odpadami? Jakie są ich główne funkcje? Jak wybrać właściwe oprogramowanie tego typu dla swojej firmy?

Zarządzanie gospodarką odpadami jeszcze łatwiej

Firmy prowadzące zarządzanie odpadami także mogą zyskać na zakupie odpowiedniego oprogramowania wspierającego ich działalność. W tym przypadku programy uniwersalne nie są jednak optymalnym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, że nie zawierają one funkcji wymaganych przez firmy działające w tej specyficzne branży.

Wobec tego najlepszym rozwiązaniem jest wtedy program do gospodarki odpadami, który będzie włączał takie funkcje odpowiadające potrzebom firm, które na co dzień odbierają odpady od klientów indywidualnych, biznesowych, samorządów.

Poprzez skupienie na konkretnych obszarach działalności może ona wtedy zadbać o sprawne działanie firmy. Dodatkowo w zależności od wybranego systemu może on oferować także dodatkowe możliwości rozbudowy z użyciem dopasowanych modułów oraz integracji z zewnętrznymi systemami, na przykład ERP.

Jakie funkcje oferują programy do zarządzania odpadami?

Za pomocą programów wspomagających zarządzanie gospodarką odpadami przedsiębiorstwo może otrzymać dostęp do wielu funkcji pozwalających na prowadzenie działalności znacznie sprawniej.

Wybrane funkcjonalności branżowe programów do gospodarki odpadami:

  • Harmonogramowanie – przygotowywanie harmonogramów pracy pojazdów odbierających odpady.
  • Optymalizacja tras – planowanie ich tak, aby mogły one zapewnić opłacalność przejazdu oraz były jak najkrótsze.
  • Identyfikacja RFID wraz z ważeniem pojemników – dla łatwiejszego rozliczania i ewidencji.
  • Obsługiwanie kontenerów zamawianych przez klientów – sekwencjonowanie, skrócenie czasu oraz dystansu dowozu kontenerów.
  • Przygotowywanie kwot wagowych – zawierających informacje o wadze odpadków i potrzebnych do prowadzenia ewidencji.
  • Monitorowanie pozycji pojazdów – za pomocą nawigacji satelitarnej GPS.
  • Łatwa komunikacja z załogami pojazdów – przekazywanie informacji za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
  • Integracja z BDO – łatwiejsze realizowanie obowiązku związanego z bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami
  • Prowadzenie rozliczeń z gminami i z przedsiębiorcami – łatwiejsze generowanie faktur masowych, raportów rozliczeniowych.

Poza wspomnianą integracją z BDO program umożliwiający zarządzanie gospodarką odpadami może również ferować integrację z innymi obszarami, na przykład sprzętem GPS, terminalami wagowymi, giełdami transportowymi, terminalami paliwowymi oraz kartami paliwowymi.

SOTEKO – kompleksowy program do gospodarki odpadami

Jednym z programów umożliwiających kompleksowe wsparcie dla firm działających w branży gospodarki odpadami jest SOTEKO, który profesjonalnie usprawnia zarządzanie gospodarką odpadami.

SOTEKO jest kompletnym, modułowym i skalowalnym systemem przeznaczonym dla przedsiębiorstw gospodarki odpadami. Zawarte w nim narzędzia są zadedykowane dla firm działających w tej właśnie branży. Różnorodne funkcjonalności wspomagające przedsiębiorstwa niezależnie od prowadzonej przez nie skali działalności pozwalają na codzienne wsparcie ich funkcjonowania.

Program do gospodarki odpadami SOTEKO jest oferowany w dwóch wariantach – jako zakup licencji oraz jako wynajem. W każdej z opcji dostępna jest adaptacja i wdrożenia dopasowane do potrzeb klienta.

Wybór właściwego programu wspomagającego zarządzanie odpadami to zatem przyszłościowy wybór dla każdego przedsiębiorstwa zajmującego się gospodarką odpadami.

Author: dlaurbanisty.pl