Projekt gotowy czy projekt indywidualny?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z kluczowych elementów tejże inwestycji jest przygotowanie projektu. Ten może być gotowy lub sporządzony na indywidualne zamówienie. Sprawdźmy, czym się one różnią, i jakie mają wady oraz zalety.

Każdy projekt budowlany musi spełnić szereg warunków i zostać przygotowany przez kompetentnych architektów. A także, oczywiście, zaspokajać potrzeby inwestora, czyli osoby bądź rodziny budującej dom i zamierzającej w nim zamieszkać. Profesjonalne projekty, w tym indywidualne, przygotować mogą architekci współpracujący z firmą New-House, zajmującą się kompleksową budową.

Na jaki jednak projekt, gotowy czy indywidualny, warto się zdecydować? Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

Projekty gotowe – zalety i wady

Gotowe projekty domów mają szereg zalet. Można je łatwo wybrać z bogatego katalogu, możliwa jest również analiza i dopracowanie danego projektu we współpracy z architektem. Wybór taki wiąże się z krótszym czasem przygotowania dokumentacji projektowej, której ceny z reguły są przystępne. Oprócz części architektoniczno-konstrukcyjnej, dokumentacja zawiera projekty branżowe instalacji wewnętrznych, a często też kosztorys inwestorski wraz z zestawieniem ilości materiałów. Można obejrzeć dom już wybudowany. Przy kupnie gotowego projektu często da się wybrać technologię stawiania domu. Wbrew pozorom, projekt gotowy jest więc rozwiązaniem całkiem elastycznym, które inwestor może dostosować do swoich oczekiwań.

Z drugiej strony, zachodzi konieczność wykonania odpłatnie adaptacji projektu gotowego do działki. Nie zawsze też istnieje możliwość dostosowania projektu gotowego do działki. Wspomniana wyżej elastyczność, czyli możliwość modyfikacji projektu, ma swoje granice, więc inwestor niekoniecznie znajdzie w katalogu rozwiązanie, które będzie mu odpowiadało. Budując dom “z katalogu”, bez żadnych zmian, trzeba się też liczyć z tym, iż w pobliżu powstanie taki sam lub bardzo podobny budynek, co raczej rozczaruje indywidualistów.

Projekty indywidualne – plusy i minusy

Indywidualny projekt domu, niezależnie od warunków panujących na działce i zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego, zawsze przygotowuje się tak, aby spełniał wszelkie obostrzenia i wymagania. Posadowienie takiego domu na działce jest znacznie prostsze niż w przypadku budynku wzniesionego w oparciu o projekt gotowy. Potrzeby i oczekiwania inwestora zawsze są spełnione, skoro projekt przygotowywany jest wedle jego wymagań. Inwestor zachowuje również pełną kontrolę nad pracami budowlanymi, co oznacza, że może uzgodnić: pasujący układ funkcjonalny domu, jego styl, wygląd i bryłę, dobór materiałów oraz technologię wznoszenia. Można również wdrożyć nietypowe rozwiązania architektoniczne. Projekt indywidualny oferuje też możliwość uzyskania niskich kosztów budowy i eksploatacji domu.

Rozwiązanie takie ma jednak swoje wady. Przede wszystkim, wiąże się z dodatkowymi kosztami przygotowania dokumentacji i wydłużeniem terminów prac nad jej sporządzeniem. Jeżeli projekt zawiera liczne modyfikacje, wydłużą one czas budowy i zwiększą jej koszta. Może się też okazać, że nie będziemy zadowoleni z finalnego efektu. Inaczej niż w przypadku budynku wzniesionego w oparciu o projekt gotowy, przed ukończeniem budowy nie możemy przekonać się, jak będzie on wyglądał. Projekty przygotowywane na indywidualne zamówienie są droższe niż gotowe, a dodatkowe opracowania, nieujęte w dokumentacji, przeważnie są odpłatne.

Jaki projekt wybrać? To oczywiście zależy od potrzeb i wymagań inwestora – należy je zawsze bardzo dokładnie przemyśleć.

Author: dlaurbanisty.pl