Projektowanie przestrzeni przydomowej – jak robić to dobrze?

zdjęcie: stock.adobe.com autor: Alexandr Vlassyuk

Chcąc urządzić przydomowe tereny zielone, koniecznie trzeba zacząć od wykonania choć ogólnego projektu. Co jasne, zadanie to można zlecić specjalistom, ale wiele osób próbuje wykonać je samodzielnie. Na co zwracać uwagę, by ogród był piękny, wygodny i użyteczny? Sprawdźmy!

Aranżacja ogrodu przydomowego – od czego zacząć?

Od czego zacząć tworzenie koncepcji ogródka przydomowego? Najlepiej od początku, czyli przyjrzenia się dostępnej przestrzeni. W praktyce może mieć ona bardzo różny charakter, wielkość i kształt. Czasem przestrzeń jest nieregularna, podzielona na dwie części – przed i za domem, czy też przy jej granicy znajdują się elementy wymuszające zastosowanie konkretnych rozwiązań estetycznych – np. ściana innego budynku, wysokie drzewa dające dużo cienia itp. Zwrócenie uwagi na te kwestie pozwoli na ogólne rozmieszczenie poszczególnych elementów kompozycyjnych i użytkowych.

Koncepcja ogrodu przydomowego – co się musi na nią składać?

Wiedząc, jaką przestrzeń musimy zagospodarować, możemy przejść do projektowania poszczególnych elementów ogrodu marzeń. W tym przypadku zawsze najlepiej będzie działać zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”. Jakie elementy musimy uwzględnić?

  1. Drzewa – są one szczególnie ważne, jeśli już rosną na działce. Z założenia zajmują one dużo miejsca, w ich bliskości nie będą też rosnąć żadne rośliny potrzebujące dużej ilości światła.
  2. Miejsce na altankę, pomieszczenie gospodarcze czy garaż – ewentualne miejsce ich lokalizacji musi być dokładnie określone, a w przypadku garażu trzeba też uwzględnić podjazd. Ten ostatni warto wykonać z ekologicznej kratki Geosystem od Geoproduct.pl.
  3. Ścieżki i linie podziału – dzielą one ogród na różne strefy i pomagają w czynnościach pielęgnacyjnych. Warto przy tym zwrócić uwagę na zastosowane materiały, które powinny być wytrzymałe i eleganckie i maksymalnie wtapiające się w przestrzeń – jak np. obrzeża trawnikowe Geoborder.
  4. Skalniaki, wodospady i oświetlenie – umieszcza się je w konkretnych miejscach i z reguły stanowią one elementy stałe. W niektórych przypadkach trzeba też dociągnąć do nich prąd (lub zastosować panele fotowoltaiczne) oraz wodę.
  5. Krzewy i rośliny wieloletnie – jak sama nazwa wskazuje, z założenia mają one funkcjonować przez co najmniej kilka lat. Dlatego też miejsca na nie muszą być starannie dobrane zarówno pod względem kompozycji ogrodu, jak i warunków do wzrostu.
  6. Kwiaty i rośliny jednoroczne – jedni lubią, gdy co roku są one takie same, inni wolą regularnie je wymieniać. Dlatego też warto przygotować miejsce pod kilka rabat, które w zależności od potrzeb można obsadzać kwiatami. Dodatkowo też warto postawić na choć kilka przenośnych donic.

Powyższe wskazówki są oczywiście dość ogólne, choć trzymając się ich, na pewno łatwiej będzie stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję przydomowego ogrodu. W projektowaniu pomóc mogą też różnego rodzaju rozwiązania, oferowane przez profesjonalne firmy, takie jak Geoproduct.

Author: dlaurbanisty.pl