Projekty domów z płaskim dachem od MURATORA

W ostatnich latach projekty domów z płaskim dachem zyskały na popularności. Nie tylko prezentują się nowocześnie, ale także oferują wiele praktycznych rozwiązań. Jakie korzyści niesie ze sobą wybór domu z płaskim dachem? Jaka jest różnica między płaskim a pochyłym dachem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czym charakteryzuje się projekt domu z płaskim dachem?

Domu z płaskim dachem zazwyczaj mają tylko minimalny kąt nachylenia połaci dachowych, który pozwala na swobodny spływ wody deszczowej w kierunku rynien. Rozwiązanie to pozwala na maksymalne wykorzystanie całej powierzchni kondygnacji bezpośrednio pod dachem. Nie tracimy tu cennych metrów kwadratowych na mniej ustawne przestrzenie pod skosami.

Praktyczne rozwiązania

Płaski dach to nie tylko możliwość wykorzystania całej powierzchni wewnątrz domu do celów użytkowych. Jest to także sposób na zmniejszenie kosztów budowy. Wykonanie płaskiego dachu pochłania bowiem mniej materiałów, jest też mniej pracochłonny niż dach spadzisty. Dzięki mniejszej powierzchni dachu, ogrzewanie domu jest tańsze. Płaski dach jest też zazwyczaj łatwiejszy w samodzielnej pielęgnacji niż dach spadzisty. Nie zapominajmy też o tym, że płaski dach to dodatkowa powierzchnia możliwa do zagospodarowania. Możemy na nim zamontować panele fotowoltaiczne lub urządzić dodatkowy taras.

Najnowocześniejsze rozwiązania

Projekty domów z płaskim dachem, zwłaszcza te nowoczesne, często zawierają rozwiązania, które sprawiają, że dom z płaskim dachem przypomina penthouse czy loft. Jest to styl, który kojarzy się z miastami, a zwłaszcza luksusowymi, wysoko położonymi apartamentami. Takie rozwiązania są nie tylko eleganckie, ale także niezwykle praktyczne i funkcjonalne.

Dom z płaskim dachem może mieć ogromne okna, co pozwala na optymalne wykorzystanie światła słonecznego. Co więcej, we wspomnianym projekcie domu, dach może być wykorzystany jako taras lub ogród. Do tego można dołączyć system gromadzenia wody deszczowej, który pozwala nawadniać rośliny bez ponoszenia zbędnych kosztów.

Wady domu z płaskim dachem

Jak każde rozwiązanie budowlane, dom z płaskim dachem nie jest idealny. Jedną z jego wad jest konieczność stałego utrzymania dachu w czystości. Niezbędne jest regularne usuwanie liści, gałęzi, a zimą śniegu. Konieczne jest również regularne czyszczenie rynien i rur spustowych, które są odpowiedzialne za odprowadzenie wody deszczowej. W przeciwnym razie, zalegająca woda może zniszczyć warstwy wykończeniowe dachu i przedostać się w głąb konstrukcji, a nawet spowodować poważne uszkodzenia. 

Musimy pamiętać też o tym, że nie wszędzie będziemy mogli postawić dom z płaskim dachem. Prawo miejscowe często narzuca budowę domu z dachem spadzistym. Jeżeli więc marzy nam się dom z płaskim dachem, przed zakupem działki konieczne sprawdźmy zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wystąpmy o warunki zabudowy, by sprawdzić, czy realizacja domu marzeń będzie możliwa na wybranej działce. 

Gotowe projekty domów z płaskim dachem są na pewno interesującym rozwiązaniem dla osób ceniących nowoczesność i funkcjonalność. Wśród zalet takiego domu należy wymienić możliwość wykorzystania całej powierzchni kondygnacji pod dachem, możliwość zaadaptowania na różne cele powierzchni samego dachu oraz możliwość zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Wśród wad najważniejsze są możliwe problemy z izolacją oraz trudności w utrzymaniu czystości powierzchni dachu. Koszty budowy takiego domu są zależne od wielu czynników. Biorąc wszystko pod uwagę, dom z płaskim dachem to ciekawa i innowacyjna opcja dla osób poszukujących praktycznych rozwiązań i oryginalnego wyglądu.

Zdjęcie główne: Projekt domu M255b/1 – Serdeczny – wariant V z kolekcji Murator, arch. Ewa Dziewiątkowska

Zdjęcie w tekście: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl  

Author: dlaurbanisty.pl