Przebieg inwestycji budowlanej

Każda inwestycja budowlana niezależnie od tego, czy jest to budowa niewielkiego domu jednorodzinnego, czy wielkopowierzchniowego obiektu użyteczności publicznej lub ogromnego biurowca, składa się z kilku ważnych etapów. Żadnego z etapów nie wolno pominąć, ani potraktować z tzw. przymrużeniem oka, ponieważ powodzenie każdego kolejnego etapu jest uwarunkowane tym, jak przebiegała poprzedzająca go część inwestycji.

Początek, czyli podstawy

Przystępując do realizacji projektu budowlanego, należy złożyć wymagane dokumenty we właściwych organach oraz otrzymać wszelkie niezbędne pozwolenia. Kolejnym krokiem jest wybór fachowej ekipy, której prace będą postępować zgodnie z przyjętym w projekcie harmonogramem. Fachowcy powinni być odpowiednio wykwalifikowani oraz posiadać doświadczenie. To ważne, gdyż w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych wcześniej problemów, profesjonalne podejście istotnie może pomóc w szybkim ich przezwyciężeniu i dalszym postępie kolejnych prac. Nie bez powodu mówi się, że fundament powinien być solidny. Aby mógł taki być, ważnym elementem prac są wszelkie prace przygotowawcze, w tym roboty ziemne typu wykopy, odsłanianie gruntu itp. Dobra ekipa zapewni sprawny przebieg prac, a wszelkiego rodzaju wykopy będą wykonane w sposób zgodny ze sztuką i przede wszystkim – bezpieczny.

Wznoszenie budowli

Wznoszenie budowli zaczyna się od etapu posadowienia fundamentów. Po profesjonalnym przygotowaniu gruntu pod fundamenty, budowlańcy mogą przystępować do prac związanych z wylewaniem fundamentów. To ważny etap, gdyż właściwe wykonanie tego etapu gwarantuje długą żywotność budynku i bezproblemowe użytkowanie. Kolejnym krokiem będzie wznoszenie po kolei wszelkich przegród budowlanych: ścian, stropów, a na końcu dachu. Dach powinien mieć solidnie wykonaną konstrukcję opartą na dokładnych obliczeniach. Po wykonaniu szkieletu budowli można mówić o zakończeniu etapu budowy do stanu surowego otwartego. Następnie montowana będzie stolarka okienna i drzwiowa, a kolejnym krokiem będzie etap uzbrojenia budynku w instalacje oraz wykończenie go na zewnątrz i wewnątrz.

Zakończenie inwestycji – odbiory

Cały proces budowlany to bardzo długie przedsięwzięcie. Na każdym jego etapie od przysłowiowego wbicia łopaty zapoczątkowującej roboty ziemne, a na dokręceniu ostatniej śrubki etapu wykończenia wnętrz kończąc musi być wykonany solidnie. Warto mieć zaufaną grupę fachowców, która w sposób bezpieczny, sprawny i skuteczny zapewni pewność wykonywanych prac, co przełoży się na późniejszy komfort użytkowania budynku. Po uzyskaniu ostatecznych odbiorów przez wykwalifikowanych inspektorów, budynek można oddać do użytku przez inwestora, a cały proces budowlany kończy się.

Author: dlaurbanisty.pl