Pudło na zabawki z płyty OSB – krok po kroku

Płyty OSB to materiał konstrukcyjny, który coraz częściej wykorzystywany jest w budownictwie i meblarstwie, a także w wykończeniach wnętrz. Płyty OSB są trwałe, odporne na wilgoć i zniszczenia, a do tego niezwykle łatwe w obróbce i w montażu, przez co stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej stosowane.

Płyty OSB w ponad 90% wykonane są z drewna. Składają się bowiem z trzech warstw orientacyjnie ułożonych (prostopadle do siebie) wiórów drzewnych (zazwyczaj z sosny lub świerka) o równej długości. Wióry połączone są ze sobą pod wpływem wysokiego ciśnienia i poddane wysokiej temperaturze, a elementem je spajającym jest wodoodporna żywica syntetyczna.

Odpowiednie ułożenie wiórów (w warstwach zewnętrznych ułożone są wzdłuż długiej krawędzi płyty OSB, natomiast w środkowej leżą w jej poprzek) sprawia, że wykazują ogromną wytrzymałość, zwłaszcza w okolicach głównej osi. Powierzchnia płyty OSB jest zazwyczaj nieco porowata, a jej krawędzie mogą być wykończone na wpust i pióro lub być frezowane.

Chcąc zbudować pudło na zabawki z płyty OSB wystarczy przygotować z niej panele o wymiarach: 2x 60×40 centymetrów (będą to dłuższe boki pudła), 2x 40×40 centymetrów (to będą krótsze boki) oraz jeden panel o wymiarach 61×41 centymetrów (jako dno pudła). Boczne ściany pudła montujemy za pomocą gwoździ. Na końcu przybijamy dno.

Mniejsze boki pudła pokrywamy rysunkiem pięciu rzędów równobocznych trójkątów – każdy o długości boku równej ośmiu centymetrom. Taśmą malarską zaznaczamy kontury trójkątów. Wybrane miejsca, trójkąty malujemy wybranym kolorem (można użyć testerów farb, bo są mniejsze i tańsze i zdecydowanie wystarczą). Po lekkim wyschnięciu farby usuwamy taśmę i zostawiamy pudło co całkowitego wyschnięcia.

Większe boki pudła malujemy farbą do tablicy. Na dole, od zewnętrznej strony dna, przykręcamy kółka, a po bokach mocujemy linę, przekładając ją w uprzednio zrobiony otwór. I tym sposobem pudło z płyty OSB jest gotowe – piękne i praktyczne.

Author: dlaurbanisty.pl