Rower a może skuter? Czym lepiej poruszać się po mieście?

Każdy kierowca doskonale wie, jak wielką katorgą jest codzienne poruszanie się autem po mieście. Ciągłe zmaganie się z korkami, czy też trwające często nawet ponad godzinę poszukiwania wolnego miejsca do parkowania skutecznie potrafią zniechęcić nawet największego miłośnika motoryzacji. Nic więc dziwnego, że tak często kierowcy przesiadają się z aut na rowery lub skutery. Warto sobie jednak zadać pytanie, czym się obie te możliwości pomiędzy sobą różnią i którą z nich wybrać?

Charakterystyka roweru

Nie da się ukryć, że jedną z najczęściej wybieranych alternatyw dla samochodu, jest rower. Jakie są jego wady i zalety, które sprawiają, że faktycznie warto się nim zainteresować?

Jedną z najważniejszych zalet roweru jest to, że jest to pojazd niezwykle uniwersalny. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć fakt, że może jeździć na nim dosłownie każdy. Nie tylko nie wymaga posiadania uprawień tak, jak samochód, lecz nawet nie trzeba znać tak dobrze przepisów ruchu drogowego, ponieważ w ogromnej większości po mieście jeździ się rowerem na wyodrębnionych ścieżkach rowerowych. Poza tym rower umożliwia zjechanie ze ścieżek i poruszanie się również drogami szutrowymi, czy też trawnikami, w bardziej niedostępne miejsca.

Rower to także bardzo tani środek lokomocji. Z pewnością nie trzeba będzie na jego zakup zaciągać pożyczki gotówkowej, ponieważ dobrej klasy model to wydatek na ogół około 2 tysięcy złotych.

Na koniec warto zauważyć, że jazda rowerem stwarza możliwość zadbania o swoje zdrowie i ciało. Wysiłek, który temu towarzyszy poprawia kondycję, pozwala zrzucić zbędne kilogramy i przekłada się w ogólnym rozrachunku na lepsze zdrowie.

Niestety rower to również pewne wady, a mianowicie jego używaniu zwykle towarzyszy dość spore zmęczenie, a na domiar złego często obfite pocenie. Podróżowanie na co dzień rowerem do pracy może więc nieść pewne niedogodności.

Charakterystyka skutera

Drugą możliwością, jeśli chodzi o zastąpienie w mieście samochodu, jest skuter. Jest to pojazd, o którym w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, że tak samo, jak rower nie wymaga posiadania żadnych uprawień do jego kierowania. W tym jednak wypadku warto mieć na uwadze fakt, że wymaga on znajomości przepisów w tym samym zakresie, co prowadzenie auta. Spowodowane jest to tym, że skuter może poruszać się jedynie po drogach, a nie jak rower po wydzielonych specjalnie dla niego ścieżkach. Ogromną zaletą skutera jest to, że daje on możliwość bardzo szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście. Małe modele bez trudu są w stanie rozpędzić się nawet do 70 km/h, co w mieście jest prędkością idealną. Skuter nie stoi w korkach, nie ma problemów z zaparkowaniem, a jazda na nim nie powoduje zmęczenia, więc do pracy zawsze przyjeżdża się świeżym i w dobrej formie.

Niestety skuter to także pewne wady, a mianowicie cena. Jeśli chce się taki pojazd kupić, warto rozejrzeć się za tym, jaka pożyczka gotówkowa będzie na niego odpowiednia, ponieważ zakup takiego pojazdu to często koszt nawet powyżej 10 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Zarówno skuter, jak i rower, posiadają naprawdę bardzo interesujące zalety. Każdy ma swoje mocniejsze, jak i słabsze strony. Warto je w pierwszej kolejności poznać, a następnie ocenić i dokonać wyboru, co będzie przeważało i lepiej pasowało do naszych potrzeb.

Author: dlaurbanisty.pl