Rower- zasady kodeksu ruchu drogowego

Rowerzyści tak samo jak inni uczestnicy ruchu drogowego zobowiązani są do całkowitego respektowania Kodeksu ruchu drogowego. Właśnie w nim opisane są wszystkie zasady poruszania się rowerem. Zbiór tych zasad jest dość obfite dlatego przedstawiamy najważniejsze zasady do których należy się zastosować aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu lub życiu taki jak wypadł i stłuczki.

1. Zasada pierwsza. Najważniejsze jest posiadanie odpowiednio dostosowanego do warunków oraz dobrego pod kątem technicznym sprzętu oraz oświetlenia. Należy także odpowiednio dobrać ubiór tak, aby nie krępował naszych ruchów i pozwalał na swobodne przemieszczanie się rowerem.

2. Drugą niezbędną zasadą jest znajomość i odpowiednie przestrzeganie wszystkich przepisów drogowych oraz zasad dotyczących rowerzystów zawartych w Kodeksie ruchu drogowego. Należę przemieszczać się wyłącznie w wyznaczone dla rowerzysty w miejscach takich jak ścieżki i drogi rowerowe. Jeżeli nie ma takich miejsc rowerzysta zobowiązany jest do przemieszczania się po jezdni razem z innymi uczestnikami ruchu drogowego takimi jak między innymi kierowcy samochodów. W takim wypadku trzeba jechać w prawym pasem jezdni, trzymając się jej krawędzi.

 

Author: dlaurbanisty.pl