Sauna do domku letniskowego – jak wybrać saunę?

Pobyt w saunie przynosi wiele korzyści: pomaga się zrelaksować, poprawia krążenie krwi, niweluje bóle stawów i mięśni oraz korzystnie wpływa na układ oddechowy. Dodatkowo sauna pozytywnie wpływa na cerę, zmniejsza cellulit i wspomaga odchudzanie. W Polsce sauny w domkach letniskowych stale zyskują na popularności, właśnie dzięki swym właściwościom zdrowotnym oraz możliwościom relaksacyjnym. Sauna ogrodowa nie tylko jest świetnym dodatkiem dla właścicieli domków podczas ich wypoczynku, ale również zwiększa atrakcyjność oferty, gdy domek chce się wynajmować. Jaką saunę wybrać najlepiej? Sprawdź w poniższym artykule.

Sauna – najważniejsze informacje.

Wybierając saunę najlepiej kierować się indywidualnymi upodobaniami i potrzebami organizmu. Dzięki temu sauna będzie spełniała idealnie nasze oczekiwania i niwelowała dolegliwości, a sesja saunowania stanie się prawdziwym relaksem. Warto dobrze przemyśleć, gdzie umiejscowić saunę: w domu, czy na zewnątrz. Najlepiej sprawdzają się sauny ogrodowe, które nie zabierają powierzchni mieszkaniowej. Dodatkowo sauny ogrodowe posiadają lepszą wentylację, co znacznie zwiększa ich trwałość, budując saunę na zewnątrz mamy również większe możliwości co do wyboru wielkości sauny.

Decydując się na sauny zewnętrzne należy dobrze określić ich przeznaczenie, ponieważ to ile osób będzie z niej korzystała jednocześnie oraz, czy chcemy, aby wszyscy mogli się położyć na ławkach, istotnie wpływa na docelową wielkość sauny. Jeśli w saunie lubimy leżeć na ławeczce, to trzeba wziąć to pod uwagę już na etapie budowy sauny na zewnątrz i wybrać odpowiednio dużą przestrzeń oraz długie ławki.

Aktualnie na rynku można znaleźć gotowe sauny, które znacznie skracają czas oczekiwania na możliwość saunowania. Jeśli chcemy, aby sauna lepiej odpowiadała na nasze indywidualne potrzeby, możemy samodzielnie wybudować saunę, wykorzystując do tego dostępne na rynku elementy wyposażenia sauny lub zlecić budowę profesjonalnej firmie, która dopasuje saunę do naszych możliwości i potrzeb.

Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest w pobliżu sauny zainstalować prysznic, którzy umożliwi schłodzenie pomiędzy poszczególnymi sesjami saunowania. Coraz częściej przy saunie buduje się również niewielkie tarasy, na których po sesji w saunie można się zrelaksować na wygodnym leżaku.

Sauny zewnętrzne – rodzaje.

Każdy rodzaj sauny ma trochę inne właściwości, dlatego należy dobrze przemyśleć wybór. Zbyt wysoka temperatura może sprawić, że nie będziemy w stanie wytrzymać wystarczająco długo w saunie, a co za tym idzie sauna zewnętrzna będzie stała nieużywana. W celu dokonania najlepszego wyboru warto poznać różnicę między poszczególnymi rodzajami sauny oraz wypróbować je osobiście. Oto najpopularniejsze sauny i ich działanie.

Sauna fińska

Sauna fińska inaczej sauna sucha lub szwedzka charakteryzuje się wysoką temperaturą (do 120 stopni) i niską wilgotnością (5 – 20%). Polewanie wodą kamieni zwiększa wilgotność oraz temperaturę. Zalecana szczególnie osobom z problemami ze skórą i naczynkami. Pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i układ ruchu.

Sauna parowa

Nazywana inaczej sauną rzymską, jest najbardziej rozpowszechniona i znajduje się w prawie wszystkich obiektach udostępniających sauny. Temperatura wynosi około 40 – 50 stopni, a wilgotność osiąga nawet 100%. Para wydobywa się ze specjalnych generatorów, do których można dodać olejki eteryczne, które dodatkowo wyciszają i relaksują. Sauna parowa niweluje bóle, dolegliwości układu oddechowego i korzystnie wpływa na cerę.

Sauna mokra

Sauna mokra jest idealnym wyborem dla osób, które nie lubią lub nie mogą przebywać w bardzo wysokich temperaturach. W saunie mokrej temperatura wynosi od 70 do 90 stopni, a wilgotność powietrza to 25 – 40%. Główną zaletą sauny mokrej jest fakt, że można z niej korzystać nawet codziennie.

Author: dlaurbanisty.pl