Szczepionka jako forma zapobiegania chorobom psów

Osoba decydująca się na przygarnięcie psa, powinna w pierwszej kolejności zadbać o niego i pomyśleć o jego szczepieniach. Seria szczepień powinna zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom, które mogą pojawić się w przypadku komplikacji po zarażeniu chorobami. Przepisy dotyczące szczepienia psa, regulowane są przez prawo. Obowiązek wykonania go dotyczy szczególnie najważniejszego szczepienia- przeciw wściekliźnie.

Szczepienie na wściekliznę

Wścieklizna jest chorobą wirusową, która objawia się zapaleniami mózgu i rdzenia prowadzącymi bezpośrednio do śmierci. Za brak wykonania szczepienia właścicielowi grozi kara w formie mandatu w wysokości 500 zł. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie powinno być wykonane w 3 miesiącu życia psa, a następnie powtarzane raz na rok.

Szczepienie na choroby zakaźne

Innymi chorobami, przed którymi możemy uchronić zwierzę dzięki szczepieniu, są: koronawiroza, babeszjoza, kaszel kenelowy, wirusowa zapalenie wątroby, parwowiruza itd.

Ile kosztuje szczepienie psa?

Ceny szczepień uzależnione są od rodzaju samego szczepienia oraz placówki w której je wykonujemy. Pierwsza szczepionka dla szczeniąt przeciwko nosówce i parwowirozy to koszt około 40-55 zł. Szczepionka na wściekliznę to wydatek 30 zł, zaś szczepionka wieloskładnikowa- 60-85 zł. Do najdroższych szczepionek zalicza się szczepionkę z leptospirozą, a jej koszt to około 100 zł.

Author: dlaurbanisty.pl