Tynki do stosowania na elewacji i wewnątrz pomieszczeń

Elewacja stanowi zewnętrzną powierzchnię ściany budynku, a w jej skład wchodzi wiele ponakładanych na siebie, ściśle przylegających warstw. Dobór odpowiedniego tynku jest jednak ważny zarówno na zewnątrz, jak też i wewnątrz obiektu.

Ktoś stwierdził, że elewacja jest dla budynku jak warstwa skóry dla ludzkiego ciała. Rzeczywiście, to wielofunkcyjna, niezwykła powłoka ochronna. Przede wszystkim, może skutecznie zabezpieczać mieszkańców przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego wybór odpowiedniej dla danego obiektu technologii, czy struktury tynku jest ważniejszy niż dobór koloru.

Ktoś zauważył słusznie, że elewacja jest wizytówką domu, stanowi świadectwo przynależnego mu dostojeństwa i charakteryzującej go atmosfery. Materiały budowlane i zastosowana technologia, ale też struktura oraz odcień tynku powiedzą nam bardzo dużo o randze i o finalnym przeznaczeniu całego budynku.

Specjaliści wiedzą o ważnej roli elewacji, dlatego nie są zwolennikami pochopnych decyzji podczas wyboru odpowiedniego, końcowego krycia fasady. Pośpiech nie jest w tym wypadku wskazany, a wybór odpowiedniej technologii dobrze jeśli nastąpi długo przed planowanym rozpoczęciem prac elewacyjnych.

Elewacja to pierwsza struktura obiektu budowlanego, a z kolei jej pierwszą warstwą – wysuniętą najbardziej na zewnątrz – jest właśnie tynk. Tynk cementowo-wapienny jest popularnym i skutecznym rozwiązaniem budowlanym, ze względu na swój skład chemiczny. Powstaje przecież przede wszystkim z cementu, wapna, piasku oraz dodatku czystej wody.

Marka Weber wprowadziła zupełnie nową generację tynków cementowo-wapiennych, które są zdecydowanie bardziej trwałe niż tradycyjne. Ponadto, tynki Webera są prostsze, szybsze w przygotowaniu oraz w poprawnej aplikacji niż do tej pory używane rozwiązania. Dzięki bezpiecznym dla zdrowia dodatkom uszlachetniającym i poprawiającym właściwości produktu oraz za sprawą ściśle kontrolowanego procesu wytworzenia, produkty te cechuje długa trwałość eksploatacji i odporność na uszkodzenia. Dopracowane w ciągu lat doświadczeń systemy oraz produkty elewacyjne marki Weber świetnie sprawdzają się na różnych polach eksploatacji fasady budynku, bez względu na jego kubaturę oraz ostateczne przeznaczenie.

Wśród propozycji Webera spotkamy produkty:

weber TP541, stanowiący obrzutkę tynkarską, tzw. szpryc do elewacji;
weber IP PLUS, czyli lekki tynk cementowo-wapienny do stosowania na zewnątrz i do wewnątrz;
weber IP 18, będący tynkiem cementowo-wapiennym, podkładowym, do pomieszczeń wilgotnych;
weber IP INTER, lekki tynk cementowo-wapienny, przeznaczony do wnętrz o podwyższonej przyczepności.

Tynki cementowo-wapienne są popularnym i zdrowym sposobem wykończenia ścian wewnętrznych. Stosuje się je w taki sposób zarówno w budynkach nowych, jak i w tych remontowanych. Mogą one zdobić wnętrza w dowolnych pomieszczeniach, nawet w pomieszczeniach wilgotnych oraz mokrych. Tynki cementowo-wapienne stanowią dobre podłoże do późniejszego ich malowania, czy też tapetowania ścian oraz są świetnym podkładem pod glazurę oraz terakotę.

Author: dlaurbanisty.pl