W co wyposażyć łazienkę, aby była funkcjonalna?

Łazienka to pomieszczenie domowe, które pełni kilka niezwykle ważnych funkcji. Przede wszystkim służy do brania kąpieli i wykonywania rozmaitych czynności higieniczno-kosmetycznych, ale też doskonale sprawdza się jako pralnia czy suszarnia. Oczywiście podstawowym warunkiem jest jej wyposażenie w szereg praktycznych rozwiązań. Niezbędne okażą się tutaj m.in. estetyczne meble łazienkowe zdolne pomieścić wszelkie akcesoria oraz preparaty. 

Konstrukcje oszczędzające miejsce to strzał w dziesiątkę 

Standardowa łazienka nie jest wnętrzem o zbyt dużej powierzchni użytkowej, dlatego musi zostać koniecznie zaaranżowana z ogromnym rozmysłem. Absolutną podstawę stanowią meble podwieszane, które są co prawda trudniejsze w montażu aniżeli wersje stojące, ale jednocześnie uwalniają podłogę i optycznie powiększają całą przestrzeń. W tej kategorii na szczególną uwagę zasługują kompaktowe szafki podumywalkowe. Dobrym uzupełnieniem są z pewnością meble łazienkowe w formie wysokich, wąskich regałów sięgających niemal do sufitu. Posiadają one zazwyczaj co najmniej kilka wysuwanych szuflad i jedną obszerną komorę półkową podzieloną na dwie części. Jeszcze inną ciekawą opcją jest zamontowanie wanny ze specjalną obudową wyposażoną w liczne półeczki i schowki. Na koniec warto wspomnieć o meblach z nowoczesnym systemem płynnego samozamykania. 

Deski z bidetem są odkryciem ostatnich lat 

Meble łazienkowe to nie jedyne konstrukcje pozwalające łatwo uzyskać funkcjonalne pomieszczenie kąpielowo-higieniczne. Godna polecenia jest również deska sedesowa z udogodnieniem w postaci bidetu (2 w 1). Dzięki niej nie musimy instalować dwóch odrębnych urządzeń sanitarnych, co przekłada się na oszczędność zarówno miejsca, jak i pieniędzy. Omawiany zestaw ma przeważnie około 55 centymetrów długości i 38 cm szerokości. Umożliwia przede wszystkim swobodne podmywanie stref intymnych strumieniem wody o regulowanej intensywności, a ponadto oferuje opcję automatycznego osuszania. Najbardziej nowoczesne modele posiadają też podgrzewane siedzisko, czujnik temperatury oraz bezpiecznik termiczny. Tego typu deski obsługuje się za pomocą dedykowanego pilota, ewentualnie panelu sterowania umieszczonego w obudowie albo ścianie. Co istotne, są one wyjątkowo ekologiczne, gdyż do pojedynczego spłukania wykorzystują maksymalnie 4 litry wody.  

Pozostałe pomysłowe rozwiązania

Jeśli chcemy zaaranżować łazienkę w funkcjonalny sposób, powinniśmy dodatkowo pomyśleć o zamontowaniu w niej wanny z podłokietnikami, ergonomicznym oparciem (zdrowym dla kręgosłupa) oraz niskim, dwucentymetrowym rantem (zwiększy walory wizualne). Rozsądną alternatywę stanowi prysznic z dosyć płytkim brodzikiem wbudowanym bezpośrednio w płaszczyznę podłogi. Musi on być pokryty powłoką antypoślizgową dla podniesienia ogólnego bezpieczeństwa użytkowania. W większości łazienek świetnie sprawdzają się kabiny narożne wyposażone w przeszklone drzwi rozsuwane. Urządzając to wnętrze, zaleca się także umieszczenie nieopodal wanny bądź umywalki ściennego grzejnika drabinkowego. Pełni on dwojaką rolę – z jednej strony emituje przyjemne ciepło, z drugiej zaś pozwala na wygodne suszenie mokrych ręczników i elementów garderoby.

Author: dlaurbanisty.pl