W jaki sposób powinno się dbać o blachodachówki?

Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego to spore wyzwanie, zwłaszcza obecnie, gdy na rynku dostępne są różnorodne produkty. Najpopularniejszym materiałem najczęściej kupowanym przez Polaków jest blachodachówka. Wysokiej klasy surowiec może przetrwać wiele lat, pod warunkiem że odpowiednio o niego zadbamy. Co zatem zrobić, by blachodachówka nawet po dłuższym czasie świetnie się prezentowała.

Charakterystyka blachodachówek

Blachodachówka to niezwykle wytrzymałe pokrycie dachowe wykonane ze stali ocynkowanej. Jest odporna na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, dzięki czemu idealnie nadaje się do polskiej strefy klimatycznej. Dobrze przetrzymuje wysokie i niskie temperatury, obfite opady śniegu oraz deszczu, a także silne podmuchy wiatrów. Mimo tej trwałości trzeba pamiętać o tym, by regularnie pielęgnować dach z blachodachówki. Niszczenie surowca następuje głównie poprzez działanie soli, wilgoci czy kwasów. Z czasem na powierzchni mogą pokazać się pierwsze oznaki korozji, a to może doprowadzić do przeciekania.

Warto także zwrócić uwagę, czy na dachu nie pojawiły się uszkodzenia mechaniczne. Warstwa ocynkowana pod wpływem gradu lub spadającej gałęzi może zostać uszkodzona. Co zatem zrobić, by skutecznie pozbyć się zabrudzeń i nie zarysować powierzchni?

Regularne przeglądy dachu

Podstawową kwestią, o jakiej powinien pamiętać każdy właściciel domu bądź zarządca budynku, jest przeprowadzanie regularnych przeglądów. Najlepiej wykonywać chociaż raz w roku po zimie. W ten sposób można sprawdzić, czy blachodachówka nie została uszkodzona na przykład przez opady śniegu lub czy nie ma żadnych przecieków. Istotny jest także odpowiedni sposób czyszczenia blachy. Pod żadnym pozorem nie można do tego używać drucianych szczotek lub ostrych narzędzi. W ten sposób można bardzo szybko i skutecznie uszkodzić wspomnianą już warstwę ocynkowaną. Do czyszczenia najlepiej użyć specjalnych myjek ciśnieniowych.

Prawidłowy montaż blachodachówki

Zadbany dach to niekwestionowana wizytówka każdego budynku. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych wyjaśniają, że o materiał ten trzeba zadbać już na samym początku podczas montażu:

Blachę należy bardzo dobrze przytwierdzić do stelaża tak, by podczas silnych podmuchów wiatru żadna część nie uległa zniszczeniu. Tylko prawidłowo zamontowane pokrycie dachowe zapewnia maksymalny stopień bezpieczeństwa, dlatego podczas budowy trzeba uważać, by już na wstępie nie pojawiły się żadne uszkodzenia. Warto także przy czyszczeniu używać specjalnych środków ochronnych przeznaczonych do powierzchni ocynkowanych. Pamiętajmy również, by szybko naprawiać każdą usterkę. Na samym początku nie są to rozległe ubytki. O wiele łatwiej zapobiegać powstawaniu korozji, niż ją usuwać. Z tego względu regularne przeglądy dachu są po prostu koniecznością.

Author: dlaurbanisty.pl