Z jakiego drewna wykonuje się łóżka drewniane?

Drewniane łóżka nigdy nie wychodzą z mody. Nie dziwi więc fakt, że cieszą się one dużym zainteresowaniem. Piękne, drewniane łóżko stanowi zwieńczenie aranżacji sypialni. Z jakiego materiału wytwarza się drewniane łóżka? Czy rodzaj drewna ma wpływ na jego trwałość?

Twarde drewno

Gatunki drewna różnią się od siebie twardością, sprężystością oraz wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia. Posiadają różne odcienie i odmienny rozkład słojów, a to wszystko wpływa na jakość produkowanych z nich mebli. Jednym z tradycyjnych materiałów, z którego buduje się łóżka drewniane jest dąb. Ten gatunek drewna charakteryzuje się tym, że jest twardy i ciężki, dzięki czemu wykonane z niego łóżko jest bardzo trwałe i masywne. Dąb jest również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jest on trudny w obróbce, przez co wykonane z niego meble najczęściej posiadają klasyczne i proste kształty. Jego naturalna barwa to brąz lub zielonkawy brąz

Innym materiałem na łóżko jest drewno bukowe. Jest ono ciężkie i twarde, ale nie tak bardzo jak drewno dębowe. Cechuje się bardzo dobrą wytrzymałością i dobrą podatnością na obróbkę. Na rynku jest wiele modeli bukowych łóżek o nowoczesnych kształtach. Naturalny kolor drewna bukowego to jasny beż albo odcień wpadający w róż. Jest one łatwe do barwienia, dlatego często jest raczone woskami czy bejcą.

Do twardych gatunków drewna zalicza się również drewno orzechowe. Cechuje się ono dużą twardością i podatnością na obróbkę. Na rynku można natrafić na orzechowe łóżka o zdobionych wezgłowiach. Orzech ma wyraźnie zarysowane słoje, jest podatny na barwienie lakierami i bejcowanie. Drewno orzechowe posiada brązowy odcień.

Do produkcji luksusowych łóżek wykorzystuje się drewno egzotyczne. Często sięga się po heban, który stanowi bardzo twardy i solidny materiał. W parze wraz z wysoką jakością idzie również wysoka cena. Heban dzięki ciemniejszemu, zwykle czerwono – brązowemu zabarwieniu określany jest mianem drewna luksusowego. Jest podatny na obróbkę, dzięki czemu niektóre modele wykonanych z niego łóżek, posiadają ręczne zdobienia.

 

Miękkie drewno

Modrzew nie jest tak popularnym materiałem na meble jak buk czy dąb, ale w ostatnim czasie zainteresowanie tym materiałem powoli wzrasta. Drewno modrzewiowe jest trwałe i solidne. Podobnie jak buk, jest podatne na obróbkę, za sprawą czego można spotkać łóżka modrzewiowe z wymyślnymi zdobieniami. Modrzew może posiadać jasnożółtą barwę, czerwoną lub ciemnobrązową.

Drewno sosnowe jest lekkie i łatwe w obróbce. Sosna nie chłonie kurzu, dlatego jest dobrym wyborem dla alergików. Ze względu na dużą miękkość tego drewna, łóżko sosnowe jest mało trwałe. Drewno sosnowe występuje w jasnych odcieniach.

Do miękkich gatunków drewna zalicza się również drewno olchowe. Jest ono plastyczne, a także podatne na obróbkę. Dosyć łatwo ulega ono kruszeniu, nie jest tak odporne na uszkodzenia mechaniczne jak jest to w przypadku dębu czy buka. Drewno łatwo przyjmuje lakiery oraz bejce. Kolor drewna olchowego jest zależny od gatunku olchy.

 

Author: dlaurbanisty.pl