Zawód elektryk – obowiązki i możliwości

Niemalże wszyscy wiedzą, kim jest elektryk, ale nie każdy dokładnie rozumie jego obowiązki, możliwości rozwoju i odpowiedzialność. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na wszystkie te wątpliwości.

Czym zajmuje się elektryk?

Elektryk pracuje z instalacjami elektrycznymi i zajmuje się montowaniem ich, instalacją oraz wszelkimi naprawami. Pomiary elektryczne i przeglądy okresowe także należą do jego zadań. W obrębie zawodu elektryka można zajmować się różnymi specjalizacjami, a zadania poszczególnych mogą być bardzo różne. To elektrycy projektują i montują instalacje elektryczne, a także uruchamiają maszyny, konserwują je i naprawiają.

Jedną ze specjalizacji, która jest najbardziej znana, jest monter i konserwator sieci elektrycznej. Taka osoba głównie zajmuje się kładzeniem kabli i podłączaniem urządzeń elektrycznych do źródła zasilania. Kolejną specjalizacją jest elektroinstalator. On zwykle działa na budowie i wykonuje podobne zadania do montera, z tą różnicą, że elektroinstalator nie musi nadzorować działania sieci, którą zamontował, podczas gdy monter ma taki obowiązek.

Elektrycy zajmują się również naprawą i konserwacją sprzętu elektrycznego. Naprawiają uszkodzone części w rozdzielniach elektrycznych, niekiedy nawet zajmują się elementami związanymi z mechaniką samochodową, mogą też przezwajać silniki elektryczne. Elektrycy, którzy ukończyli studia i zdobyli stopień inżyniera, mogą zajmować stanowiska powiązane z nadzorowaniem wytwarzania energii. Przeprowadzają też oni dokumentacje techniczne. Elektryk może też projektować innowacyjne urządzenia elektryczne, których nie było jeszcze na rynku i tym samym stać się wynalazcą.

Jak zostać elektrykiem?

Żeby być pełnoprawnym elektrykiem trzeba skończyć technikum lub szkołę zawodową. Studia inżynierskie gwarantują nowe możliwości, a co za tym idzie, też wyższe zarobki i więcej szans na zatrudnienie. Osoba, która pracuje jako elektryk powinna też być w dobrym stanie zdrowia i regularnie poddawać się badaniom. Elektrycy mogą pracować zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniu. Szczególnie duże zapotrzebowanie na tego typu fachowców jest w stolicy ze względu na duże natężenie obiektów. Elektryk Warszawa to zawód, który zawsze jest potrzebny i nieustannie się rozwija, wraz z nowymi technologiami.

Author: dlaurbanisty.pl