Zbieranie wody deszczowej – po co gromadzić deszczówkę i instalować systemy zbierania wody deszczowej.

Woda jest cennym zasobem. Często uważamy, że jest on niewyczerpany, ale kosztuje tyle samo dla planety, ile dla naszego portfela! Aby zmniejszyć jego zużycie, istnieje na szczęście sprawdzone rozwiązanie: zbieranie wody deszczowej!

Po co zbierać wodę deszczową?

Zbieranie wody deszczowej były powszechne przed pojawieniem się kranu. Dziś staje się rozwiązaniem przyszłości dla osób prywatnych, ale także dla dużych miast, takich jak Hongkong. I to nie bez powodu! Przede wszystkim system ten pozwala na oszczędzanie wody pobieranej z rezerw wód gruntowych. Pomaga to zachować równowagę planety.
Woda miejska zużywa również dużo energii elektrycznej, która ma być pompowana i dostarczana do domów. A jednak woda jest jedynym dobrem, które spada z nieba! Tyle energii można zaoszczędzić, zbierając ją w domu! Oprócz tych cech środowiskowych, ma ona tę zaletę, że obniża rachunki za wodę.
Jeśli to rozwiązanie przemawia do Ciebie, powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje zaopatrzenia w wodę deszczową.
Pierwszy zaspokaja zapotrzebowanie na wodę deszczową poza domem. Czyszczenie samochodu lub podlewanie ogrodu zużywa dużo wody! Dlaczego nie zaoszczędzić tych pieniędzy, inwestując w mały zbiornik? Od 100 do 500 litrów, najczęściej spotykane są w dużych marketach budowlanych.
Obieg wewnętrzny. Wiele praktyk też nie wymaga picia wody! Woda deszczowa może być odzyskiwana do użytku domowego, z wyłączeniem konsumpcji żywności. Woda deszczowa może więc być używana do toalet, prania (dzięki filtrowi węglowemu) lub do naczyń. W rzeczywistości tylko gotowanie, picie i higiena nie mogą obejść się bez wody miejskiej. To znacznie obniży twój rachunek za wodę. Dzięki niskiej zawartości wapienia, woda deszczowa będzie szanować twoje rury i twoją skórę.
Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, upewnij się, że sprawdzasz skład swojego dachu! Jeśli zawiera on ołów lub cement azbestowy, zbieranie wody deszczowej jest zabronione, ponieważ jest ona niebezpieczna dla zdrowia.

gromadzenie deszczówki

Gromadzenie deszczówki – Gdzie będzie przechowywana woda deszczowa w domu?

Przechowywanie zebranej wody deszczowej zależy od potrzeb. Przed zainstalowaniem zbiornika należy więc przewidzieć jego użytkowanie. Jeśli planujesz wykorzystać tę wodę do użytku zewnętrznego, zbiornik umieszczony po prostu na wylocie systemu rynnowego będzie więcej niż wystarczający. Towarzyszyć mu będzie filtr zatrzymujący owady i śmieci w górę rzeki. Należy również wybrać zamkniętą cysternę, aby uniknąć wszelkich wypadków. Bez żadnego innego wysiłku niż jedna dezynfekcja w ciągu roku, będzie ona bardzo przydatna w Twoim ogrodzie podczas letnich susz!
W przypadku korzystania z wody deszczowej wewnątrz pomieszczeń, zaleca się zakopanie cysterny przez specjalistę. Wtedy będzie w stanie pomieścić więcej wody (od 3 700 do 9 200 litrów!) i w dłuższej perspektywie zmniejszyć zużycie wody w mieście.
Ta zakrojona na szeroką skalę instalacja wymaga kompletnego wyposażenia, w tym: pompy do dystrybucji wody w Twoim domu; urządzenia przelewowego i zwrotnego zapobiegającego mieszaniu z siecią wody pitnej; sondy i filtrów dostosowanych do Twoich potrzeb.

systemy zbierania wody deszczowej

Jakie kroki należy podjąć, aby zainstalować systemy zbierania wody deszczowej?

Instalacja zbiornika zewnętrznego przeznaczonego do zbierania wody deszczowej nie wymaga szczególnego podejścia. Po prostu musisz się upewnić, że twoja instalacja jest sprawna w regularnych odstępach czasu.
Spłuczka zakopana i podłączona do domu oszczędza więcej pieniędzy i energii, ale wymaga większej ilości kroków. Będziesz musiał złożyć oświadczenie w ratuszu, aby je zgłosić. Formularz niniejszej deklaracji jest bezpłatny!
Aby uniknąć jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia, należy również pamiętać o umieszczeniu przy każdym kranie z wodą deszczową wzmianki o „wodzie nie do picia”. W ten sam sposób nie należy ich instalować w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się kran z wodą pitną, co pozwoli uniknąć nieporozumień.

Oficer techniczny może przyjść i sprawdzić te środki ostrożności. Sprawdzi on również konserwację instalacji. Prosty notatnik z datami opróżniania i dezynfekcji zbiornika i filtrów zrobi tę sztuczkę. Kiedy te nawyki zostaną ustalone, wystarczy poczekać na deszcz i zaoszczędzić pieniądze!

Oszczędność energii przekłada się na Twoje rachunki! Skorzystaj z naszych wskazówek dotyczących codziennego oszczędzania energii.

Author: dlaurbanisty.pl