Ogród bez szkodników – użyj najlepszych metod na zwalczanie niepożądanych gości!

Twój przydomowy ogród lub działka nie zachwyca cię jak dawniej, rośliny straciły wigor, a nawet obumierają? To prawdopodobnie sprawka szkodników. Sprawdź, jak pozbyć się tych nieproszonych gości!

Które szkodniki można spotkać w polskich ogrodach?

Niemal wszystkie spotykane w ogrodach kwiaty, krzewy i drzewka są narażone na działanie szkodników. Poszczególne gatunki owadów mają swoich ulubionych żywicieli. Do najpopularniejszych należą:

  • Mszyce – te niewielkie pluskwiaki występują w Polsce w licznych podgatunkach, przyjmując barwy od zielonej do ciemnobrązowej. Żywią się sokami roślin, a każdy z podgatunków ma pod tym względem swojego „faworyta”.
  • Tarczniki – należą do grupy czerwców i osiągają długość do 6 mm. Larwy tarczników są chronione brązowym pancerzem przypominającym tarczę.
  • Mączliki – mają postać niewielkich, jasnozielonych muszek o długości zaledwie 1,5 mm. Żerują na liściach, które z tego powodu żółkną.
  • Miseczniki – podobnie jak tarczniki, są pokryte twardym pancerzem i żywią się sokami roślinnymi. Wytwarzają spadź, która odbiera liściom dostęp do słońca, tym samym doprowadzając do obumierania.
  • Ochojniki – są spokrewnione z mszycami i żerują przede wszystkim na świerkach i modrzewiach. Pozostawiają po sobie ślad w postaci galasów – narośli przypominających szyszki.
  • Przędziorki – to małe pajęczaki żerujące w grupie, które pozostawiają na liściach warstwę przędzy prowadzące do ich usychania.

Jak skutecznie zwalczać szkodniki ogrodowe?

Istnieją domowe sposoby na walkę z ogrodowymi szkodnikami. Mszyce można mechanicznie usuwać. Mączliki lgną do żółtych tabliczek pokrytych lepem. Wytworzone przez ochojniki galasy należy usuwać z drzew i spalać. Jednak większość domowych metod zwalczania szkodników nie przynosi oczekiwanych rezultatów i jest skuteczna zaledwie na krótką metę.

Zdecydowanie bardziej opłaca się sięgnąć po profesjonalne insektycydy. Wiele spośród tych preparatów ma uniwersalne przeznaczenie – zwalcza jednocześnie kilka gatunków ogrodowych szkodników. Najlepiej wybierać środki przeciw szkodnikom, które charakteryzują się długim i natychmiastowym działaniem, są odporne na deszcz i można je stosować prewencyjnie. Więcej informacji na temat skutecznego zwalczania szkodników ogrodowych znajduje się na stronie:

https://www.lovethegarden.com/pl-pl/artykul/ochojniki-w-ogrodzie-jak-je-zwalczac

Author: dlaurbanisty.pl