
Ten typ systemu grzewczego nie jest w Polsce tak powszechny, jak np. jego podłogowy odpowiednik. Ogrzewanie sufitowe dopiero zdobywa popularność.
Użytkowników tej instalacji przyciąga m.in. brak konieczności montowania grzejników na ścianie i szereg korzyści praktycznych. Kiedy stosować ogrzewanie sufitowe i jakie zapewnia ono zalety?
Jakie zalety ma ogrzewanie sufitowe?
Najwydajniejsze i jednocześnie gwarantujące największy komfort są układy elektryczne, w których wykorzystywane jest zjawisko promieniowania podczerwonego. Tego typu ogrzewanie sufitowe zalety ma podobne do tych, jakie wykazują podłogowe warianty. Różnice w obydwu rodzajach są niewielkie i mają charakter raczej indywidualnych upodobań.
Korzystając z sufitowego ogrzewania, możesz liczyć przede wszystkim na brak zachodzenia zjawiska konwekcji, czyli cyrkulacji ogrzanego powietrza, która przyczynia się do unoszenia kurzu i innych niezdrowych alergenów. Dzięki temu powietrze pozostaje zdrowe i bezpieczne.
Kolejną zaletą ogrzewania sufitowego jest równomierne rozprowadzanie ciepła w płaszczyźnie pionowej. Takie rozwiązanie sprawia, że nie tworzą się strefy bardziej lub mniej nagrzane, co zapewnia poczucie komfortu termicznego i likwiduje niekorzystne nagrzewanie się głowy i marznięcie stóp, jak często dzieje się przy korzystaniu z tradycyjnych kaloryferów.
Wreszcie podczerwone ogrzewanie sufitowe zapewnia idealne warunki do przebywania we wnętrzu przy mniejszej temperaturze. Najczęściej można ją obniżyć nawet o 3 st. C od poziomu, jaki musi osiągnąć system konwekcyjny, by zagwarantować bezpieczne dla organizmu ciepło. Pozwala to zarówno oszczędzić (średnio redukcja użycia prądu w sezonie grzewczym wynosi ok. 20%), jak i sprawia, że powietrze w pokoju jest bardziej wilgotne, a zatem oddychanie jest przyjemniejsze i nie dochodzi do wysuszania górnych dróg oddechowych.
Kiedy stosować ogrzewanie sufitowe?
Montaż folii grzewczych w górnej części pomieszczenia ma te same zalety, co ich instalacja w podłodze. Zatem, kiedy stosować ogrzewanie sufitowe? Jaką ma ono przewagę nad systemem dolnym? Jest ono idealnym wyborem dla ludzi, którzy nie lubią uczucia zbyt ciepłych stóp. Układy podłogowe wiąże się ze stąpaniem po nagrzanym podłożu. Wiele osób to lubi, ale są też tacy, dla których jest to drażniące zjawisko. I właśnie im polecamy stosowanie ogrzewania sufitowego.
Takie rozwiązanie jest też bardzo funkcjonalne. Nie wymaga montowania grzejników na ścianach, które dla wielu są nieestetyczne i zaburzają harmonię w przestrzeni. Często wpływają one również niekorzystnie na funkcjonalność pomieszczenia. Kaloryfer ścienny może ograniczać np. dowolne ustawienie mebli itp. Jeśli zatem chcesz zachować całkowitą ustawność swojego mieszkania, wybierz ogrzewanie sufitowe, które w żadnym stopniu nie wpływa na możliwości aranżacyjne wnętrza.
Zalety ogrzewania sufitowego odczujesz też w portfelu. Warto je zatem stosować, kiedy ważna jest dla Ciebie oszczędność, a także względy ekologiczne. Korzystaj z maksymalnej skuteczności układu, redukuj stopień zużycia mediów, żyj ekonomicznie i w zgodzie ze środowiskiem naturalnym.
Najnowsze komentarze