Pompa ciepła – czym jest? Co daje? Jak działa?

Pompa ciepła to temat bardzo gorący w ostatnich czasach podwyżek cen energii, głównie gazu. Wybór ogrzewania domu staje się bardzo ważnym elementem przy projektowaniu budynku. Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które oddają energię pozyskaną z zewnątrz do ogrzewania wody oraz budynku – tj. kaloryfery czy tzw. Podłogówka. Działanie pompy jest zależne od jej rodzaju.

Rodzaje pomp ciepła

Pierwszy rodzaj jaki można wyróżnić to pompa ciepła gruntowa. Polega na wydobyciu ciepła z ziemi za pomocą sond wpuszczonych pionowo w dół. Są one wypełnione roztworem, który ma bardzo niską temperaturę zamarzania. Roztwór ten pobiera energię cieplną z wnętrza ziemi i przekazuje ją do kolektorów. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność zagospodarowania sporej ilości miejsca na montaż kolektorów pod ziemią oraz początkowy koszt montażu. Plusem zaś jest bardzo stabilna praca niezależna od temperatur i długa, tania energia.

Kolejnym typem pomp ciepła jest woda-woda. Technologia ta polega na pobieranie ciepła z wód gruntowych i przepompowaniem go do wnętrza budynku. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie będzie musiało często być poprzedzone odpowiednim pozwoleniem wodnoprawnym.

Ostatnim popularnym typem pompy ciepła jest powietrze-woda. W Polsce jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które wykorzystuje jedynie ruchy powietrza do zebrania energii w skraplaczu urządzenia. Rozwiązanie to zostało tak spopularyzowane przede wszystkim przez łatwość montażu w porównaniu do pomp ciepła gruntowych i brak konieczności pozyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, tak jak to jest w przypadku pomp ciepła typu woda-woda. Niestety to rozwiązanie ma sporą wadę – taka instalacja traci część swojej sprawności w przypadku mocnego spadku temperatury na zewnątrz.

Wpływ pomp ciepła na środowisko

Wybór pompy ciepła spopularyzowano również przez bardzo pozytywny wpływ na środowisko. W porównaniu z piecami, kopciuchami czy ogrzewaniem gazowym – jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, niegenerujące szkodliwych substancji do środowiska. Do produkcji energii wykorzystuje się jedynie naturalne zasoby planety.

Atuty pomp ciepła

  • Bezobsługowość – idealne rozwiązanie dla osób, starszych, które nie będą musiały nosić ciężkiego drewna czy węgla do pieca.
  • Wsparcie dla środowiska – ekologiczne pompy nie generują zanieczyszczeń.
  • Ogrzewa zarówno wodę jak i budynek (grzejniki, ogrzewanie podłogowe).
  • Możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną – dzięki takiej inwestycji na samym początku, późniejsze ogrzewanie budynku będzie bardzo tanie.

Artykuł powstał przy współpracy z sprawnawentylacja.pl

Author: dlaurbanisty.pl